Strona główna Biohacking Nie możesz schudnąć? Przyczyną wcale nie musi być dieta

Nie możesz schudnąć? Przyczyną wcale nie musi być dieta

- Karol Wyszomirski
2166 wyświetleń

Jeśli:

  • twoja waga stoi jak zaczarowana
  • oponka na brzuchu robi się coraz większa
  • a ty czujesz coraz większą frustrację

To koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jaki sposób stres sprawia, że stajesz się grubszy.

Nie wiem, czy miałeś tak kiedyś… Śpisz, śpisz, śpisz i nagle zaczynasz się zastanawiać, czy budzik nie powinien już dzwonić? Czy nie nastawiłem go wczoraj? Czy nie pamiętałem, żeby go nastawić?

Sięgasz pamięcią do wczoraj i nagle w twojej głowie rozchodzi się dźwięk “o kur**, zapomniałem ustawić”. Serce zaczyna Ci szybciej bić. Żyły pompują krew, a ty zrywasz się z łóżka jak szalony i ogarniasz się w pośpiechu do pracy. Wiesz, że zaspałeś. Wiesz, że jesteś spóźniony i że szef nie będzie zadowolony, że robisz to kolejny raz.

Łapiesz coś do jedzenia na szybko. Wsiadasz do samochodu i lądujesz w największych korkach. Twój niepokój w połączeniu z frustracją i irytacją zaczyna się gotować jak woda w czajniku. A ty wiesz, że dziś nie jest twój najlepszy dzień.

Wiesz dobrze, o czym mówię, prawda? Każdy z nas choć raz zaspał i spóźnił się do pracy. Pytanie tylko, czy wiesz, jakie są tego konsekwencje? I nie mam tu na myśli twojego wiecznie stękającego szefa… 

Kortyzol – hormon stresu

Kortyzol (hormon stresu), podobnie jak insulina i leptyna, po uwolnieniu wywołuje reakcję łańcuchową, która – gdy trwa zbyt długo – może zaszkodzić mózgowi i całemu organizmowi. 

Poziom kortyzolu we krwi wzrasta w odpowiedzi na stres. Nie jest ważne, czy to goniący cię tygrys, szef, czy e-maile i telefony czekające na odpowiedź. Wszystkie te rzeczy powodują uwolnienie kortyzolu.

Pierwszą rzeczą, jaką robi kortyzol, jest podniesienie poziomu cukru we krwi, aby dostarczyć energię do twoich mięśni. Potrzebujesz jej przecież, aby uciec przed tygrysem lub odpisać na zaległe e-maile, prawda? Kortyzol jest dobry, ponieważ pomaga ci przetrwać, jeśli jednak jest zbyt często i zbyt długo stymulowany, powoduje, że stajesz się coraz grubszy.

W jaki sposób kortyzol sprawia, że stajesz się coraz grubszy?

Twoje nadnercza uwalniają kortyzol w sytuacji stresowej. Robią to po to, by dostarczyć energię do mięśni. W momencie gdy poziom cukru we krwi wzrasta, twoja trzustka zaczyna produkować insulinę. Im więcej insuliny w krwiobiegu, tym więcej tkanki tłuszczowej magazynujesz.

Jeśli poziom stresu w twoim życiu jest wysoki, twoje nadnercza są nieustannie przeciążone. Niestety, im więcej stresu, tym więcej wytwarzasz kortyzolu, a im więcej go produkujesz, tym bardziej zagrożone są twoja waga i twoje zdrowie.

Praktycznie nie jest możliwe, by schudnąć i osiągnąć optymalne zdrowie, bez uprzedniego nauczenia się, jak radzić sobie ze stresem. Stres nie tylko pogarsza twój humor czy samopoczucie, ale ma też ogromny wpływ na hormony, które negatywnie wpływają na twój wygląd i zdrowie.

Przewlekły stres, a tym samym podniesiony poziom kortyzolu, może prowadzić do schorzenia nazywanego „wypaleniem nadnerczy” .

Kluczem do redukcji tkanki tłuszczowej jest optymalizacja działania trzech hormonów – insuliny, leptyny oraz kortyzolu. Gdy zapanujesz nad nimi, skutecznie schudniesz. 

Przeczytaj również

2 komentarze

Wyreguluj oś HPA i zapomnij o stresie - Blog - Karol Wyszomirski - Zhakuj i stuninguj umysł i ciało 12 lipca 2020 - 4:36 pm

[…] są zgodni, że kortyzol osłabia nasze zdolności poznawcze, blokuje kreatywność, spontaniczność, a także ogranicza […]

Wyreguluj oś HPA i zapomnij o stresie – SportBIOHACK 18 października 2020 - 11:06 am

[…] są zgodni, że kortyzol osłabia nasze zdolności poznawcze, blokuje kreatywność, spontaniczność, a także ogranicza […]

Komentarze wyłączone.