Strona główna Biohacking Szybsza i łatwiejsza nauka dzięki l-teaninie

Szybsza i łatwiejsza nauka dzięki l-teaninie

- Karol Wyszomirski
1929 wyświetleń

Wszyscy wiemy, że skupienie podczas nauki jest bardzo ważne, ponieważ pozwala nam skutecznie zapamiętywać informacje. Im więcej zapamiętamy, tym więcej się nauczymy, co jest kluczowe dla naszego rozwoju i jakości życia.

Wiele osób nie wie, że proces nauki jest uzależniony od naszego stanu psychofizycznego. A mózg podczas intensywnej pracy, zużywa aż 20% energii i tlenu dostępnego w organizmie. Dlatego warto zadbać o prawidłową biochemię organizmu i zorganizować sobie jak najlepsze warunki do nauki.

XXI wiek – era dystraktorów

Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy z długotrwałym utrzymaniem uwagi, zapamiętywaniem oraz przetwarzaniem informacji, co sprawia, że zdolności do nauki czy rozwoju stają się mocno ograniczone.

I nie jest to nasza wina, tylko wina świata, w którym żyjemy. Na każdym kroku jesteśmy bombardowany milionami informacji, co przeciąża nasz mózg i prowadzi do zaburzeń poziomu neuroprzekaźników. W wyniku czego pojawiają się coraz większe problemy z koncentracją, pamięcią oraz pogarsza się nasz nastrój i samopoczucie.

Problemem może być zaburzony poziom neuroprzekaźników.

Czym są neuroprzekaźniki i jakie pełnią funkcje

Okazuje się, że to, jak się czujemy, jak postrzegamy rzeczywistość i jakie działania podejmujemy odpowiadają neuroprzekaźniki. Neuroprzekaźniki to chemiczni posłańcy układu nerwowego. Wielu badaczy twierdzi, że odpowiadają one za nasz charakter.

Wyróżniamy wiele różnych neuroprzekaźników, ale dziś opowiem Ci o 4 najważniejszych oraz o tym, za co odpowiadają.

1. Acetylocholina (mądrość, inteligencja) – pobudza do działania i opowiada za zdolności kognitywne.

2. Dopamina (napęd do działania) – dobry humor, motywacja, napęd do działania, odwaga, decyzyjność, ekscytacja, libido.

3. Serotonina (szczęście) – dobry nastrój, szczęście, spełnienie, relaksacja, odpowiedni sen.

4. GABA (relaks) – spokój, wyciszenie, relaks i skupienie.

Co ciekawe acetylocholina i dopamina to neuroprzekaźniki dominujące u high performerów.

Utrzymanie neuroprzekaźników na odpowiednim poziomie jest kluczowe, aby operować na najwyższym poziomie neurologicznym i tym samym móc wykorzystywać pełny potencjał mózgu.

Istnieje kilka metod na wyregulowanie poziomu neuroprzekaźników. Dziś opowiem Ci o najprostszym biohacku, który stosuje regularnie od ponad roku, który pozwala mi utrzymanie poziomu neuroprzekaźników na optymalnym poziomie, co umożliwia mi szybszą i efektywniejszą naukę.

Szybsza i łatwiejsza nauka, dzięki l-teaninie

Okazuje się, że aby poprawić zdolności poznawcze, wystarczy codzienna suplementacja l-teaniną, czyli neuroaminokwasem, który naturalnie znajduje się w zielonej herbacie.

Badania opublikowane w 2006 roku w Journal of Herbal Pharmacotherpahy sugerują, że suplementacja l-teaniną zwiększa poziom serotoniny, dopaminy oraz GABA w mózgu. Wykazują również, że l-teanina ma działanie neuroprotekcyjne (chroni mózg). Co więcej, wzmacnia funkcje poznawcze, poprawia pamięć oraz zdolności na nauki.

Inne badania opublikowane w 2017 roku w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine potwierdzają, że l-teanina zwiększa produkcję dopaminy i serotoniny w mózgu oraz wywołuje relaksację poprzez wzmocnienie aktywności fal alfa w mózgu. Co ciekawe, jeśli mózg operuje w stanie alfa, to uczymy się kilkukrotnie szybciej.

Ponadto L-teanina:

  • przeciwdziała depresji
  • poprawia nastrój i samopoczucie
  • redukuje zmęczenie
  • wzmacnia odporność

Podsumowanie

Jeśli chcesz pozbyć się problemów z pamięcią i koncentracją oraz chcesz szybciej przetwarzać informacje i jednocześnie więcej się uczyć, dodaj do swojej porannej kawy 200mg l-teaniny.

[mailerlite_form form_id=4]

Źródła:

sciencedirect.com
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Przeczytaj również

7 komentarzy

Kamil 27 lipca 2020 - 11:41 am

Cześć,
w jaki sposób suplementujesz l-teaninę – tabletki, czy proszek? Czytałem, że suplementacja l-teaniny razem z kawą wzmacnia jej działanie, czy to prawda?

Karol Wyszomirski 27 lipca 2020 - 12:08 pm

Dokładnie tak. Działa to na zasadzie synergii. Suplementuje 200mg tabletkę do kawy/BPC/Neurocoffe.

Irek 27 lipca 2020 - 2:20 pm

Czy można łączyć kawę kuloodporna (wypasiona) z Lion’s mane i l-teanine razem?

Igor 27 lipca 2020 - 8:58 pm

Czesc
Która konkretnie polecasz?

Agata 19 września 2020 - 8:28 am

Też chętnie się dowiem.

Patrycja 30 lipca 2020 - 7:58 am

Hej😊też jestem ciekawa jakiej firmy l-teanine polecasz?

Kamil 10 grudnia 2020 - 1:40 pm

Cześć,

czy można łączyć l-teaninę z soplówką jeżowatą? Mam konkretnie na myśli grzybową kawę z dodatkiem l-teaniny.

Komentarze wyłączone.